postheadericon Медсестра рекомендує

5 речей про коронавірус, які потрібно знати батькам – МОН та МОЗ ...

КАРАНТИН

Профілактика коронавірусу - Департамент освіти і науки Києва

Календар профілактичних щеплень 

 Алергія на пилового кліща: непомітна небезпека

Ви вже, мабуть, колись чули про пилового кліща, але чи знаєте ви, що він є у кожному домі? У килимах, оббивці м’яких меблів, в ковдрах та подушках, в м’яких іграшках, — скрізь, де накопичується пил. А чим пиловий кліщ небезпечний для нас? Саме він є одним із провокаторів алергії, зокрема у дітей. Він може викликати кашель, алергічний риніт, навіть кон’юктивіт та бронхіальну астму. Адже алергени містяться у продуктах життєдіяльності кліща, у його хітині. Тож часто люди не здогадуються, що причиною їхніх проблем зі здоров’ям є маленька істота, яка навіть непомітна для нашого ока. Щоби розгледіти кліща, його потрібно збільшити у 50 разів (у грамі пилу може «мешкати» до 20 тисяч особин!).

Чому кліщ так любить нашу квартиру?

Домівка цього кліща – пил, який, як не крути, є у кожному помешканні. Пиловий кліщ живиться відмерлим епідермісом людей та домашніх тварин, часточками пуху та тканини з нашого одягу і подушок, залишками їжі, цвіллю, пилом… Цей кліщ не здатен вкусити, він не розносить інфекцію, проте його небезпека, власне, у алергічній реакції, яку він може викликати.

Коли виникає підозра?

Ймовірно, ви вже помічали «натяки» на алергію, та не здогадувались, що причиною її може стати непомітний для нашого ока, але присутній в кожному домі пиловий кліщ. Тож що має викликати у вас підозру? Якщо хтось із членів сім’ї страждає на хронічний кашель, який не піддається лікуванню, має хронічний риніт, який посилюється після сну (є контакт з подушками, ковдрою, адже наше ліжко – улюблене місце пилового кліща), або після проведення прибирання (підмітання, вибивання килимів, застеляння постелі) – можливо ви страждаєте від алергії на пилового кліща. Проте перевірити це можна лише лабораторно, після цього лікар призначить лікування. А от самолікуванням та самостійним встановленням діагнозів займатись не варто.

Менше кліщів – менше проблем

Звісно, повністю позбутись пилових кліщів неможливо, але можна зменшити їх кількість. Що для цього робити? – Не дозволяти пилу накопичуватись. Часте вологе прибирання (займаючись прибиранням, не оминайте «важкодоступних» місць, куди рідко навідується ганчірка), провітрювання приміщень, підтримання оптимального рівня вологості повітря у домі, вчасна зміна постільної білизни (не рідше, ніж раз на тиждень). А прати постільну білизну слід при температурі 60°С та вище – це також допоможе позбутися пилового кліща. Частіше провітрюйте подушки, ковдри, покривала, матраци.

Якщо алергію на пилового кліща вже виявлено – подушки з пуху та пір’я краще замінити на такі, які мають протиалергенне наповнення. Також, якщо в домі хтось має алергію, краще позбутися килимів, важких гардин, які накопичують багато пилу. Книжкові полиці нехай будуть засклені, узагалі, варто позбутися зайвих речей, які стають пилозбірниками: численні статуетки, картини, фото у рамках і т.п.

Молочні зубки: видаляти чи зачекати, поки випадуть? (частина 1)

У всіх діток змінюються молочні зубки – у свій час і в певній послідовності. Однак у деяких все проходить швидко і легко, і звичайного догляду за зубками в цьому випадку досить; у інших же буває, що зуб доводиться видаляти – бувають випадки, коли видалення молочних зубів дійсно необхідне. Про те, коли потрібно видаляти зуб, а коли краще дати йому час випасти самостійно, ми і поговоримо далі.

Молочні зубки необхідні для нормального розвитку дитячого організму, тому рекомендується як можна довше не видаляти їх, а по можливості дочекатися їх природного випадіння. Але в деяких випадках зубик видаляють раніше. Причини цього можуть бути різні: через зубний біль, карієс або інфекцію, травми або порушення нормального графіка зміни молочних зубів постійними. Іноді рішення видалити молочний зуб приймається і зовсім не через зуб, але у зв’язку з тим, що його видалення буде корисним для оточуючих зубів, наприклад, коли молочний зуб не дає прорізатися постійному. Також ортодонт може призначити видалення зуба, щоб почати своє лікування.

Загалом, незважаючи на важливість зберегти молочні зубки, в деяких випадках їх все ж доводиться видаляти. І пам’ятайте, що таке призначення має давати тільки досвідчений дитячий стоматолог, як і проводити саму процедуру. Не потрібно займатися самодіяльністю.

Синдром «акули» або «акулячої щелепи»

Як правило, у міру того як дорослий зуб росте і ріжеться (що відбувається у віці близько 6 років), молочний починає хитатися і випадає. Але іноді все йде не так, як повинно – постійний зуб з’являється до того, як молочний випадає. Виходить подвійний ряд зубів, що і називається синдромом «акули» або «акулячої щелепи». Це дуже поширена проблема, на неї ви обов’язково повинні звернути увагу і сходити на консультацію до лікаря, але даний випадок не є чимось надзвичайним або критичним. Як правило, в цьому випадку видаляється молочний зуб, однак дитячий стоматолог може дати і іншу рекомендацію в залежності від індивідуальної ситуації у вашого чада.

Якщо таке трапилося з передніми нижніми різцями, їх часто не видаляють, якщо постійний зуб показався не повністю, а молочний сильно хитається. Якщо ж новий зуб росте, а старий не збирається випадати, стоматолог порекомендує видаляти молочний. Якщо ж мова йде про верхню щелепу, молочний зуб рекомендується видаляти відразу (навіть якщо він хитається), щоб забезпечити новому зубу правильне положення (від цього дуже залежить прикус).

Чого очікувати під час і після видалення молочного зуба?

Якщо вашій дитині призначили видалення молочного зуба, зберігайте спокій і не лякайте зайвий раз дитину. Поговоріть з нею чесно про те, що її чекає, але розкажіть це якомога м’якше. У вас, звичайно ж, буде попередня консультація з дантистом, який розповість про те, як все буде проходити. Вам можуть запропонувати навіть анестезію, щоб дитині було максимально комфортно. Анестезія повністю прибере больові відчуття, але відчуття тиску все одно залишиться. Якщо зуб запалений, лікар може вам прописати пити антибіотики за кілька днів до видалення зуба.

Після процедури вам потрібно буде лише почекати, поки кров трохи зупиниться. Подальші інструкції вам дасть стоматолог, їх же запишуть, щоб ви не забули. А також він призначить або не призначить ще один додатковий візит до стоматкабінету.

У наступній статті – про те, чого батькам робити не варто.

                                             

                                      Не сприймайте видалення молочного зуба як швидке рішення 

Деякі батьки вважають за краще видаляти дитині молочні зуби, просто тому що вони дитячі і випадуть в будь-якому випадку. Як ми вже говорили раніше, молочні зубки надзвичайно важливі для дитячого організму, і передчасне їх видалення може призвести до ускладнень в зростанні і правильному розміщенні постійних зубів.

                                                                               Не ставте діагноз самостійно 

Стоматолог – єдиний, хто може прийняти рішення з приводу необхідності видалення молочного зуба. Таке рішення залежить від безлічі факторів і враховує короткострокові і довгострокові наслідки обраного варіанту. Фактори, на основі яких приймається дане рішення – це вік дитини, розвиток зубів і щелепи, прогноз, як скоро з’явиться постійний зуб, і чи є він взагалі, чи вдасться його відновити. Також для діагностики можуть знадобитися додаткові засоби, наприклад, рентген зуба. Причому, для діагностики дитячих зубів дитину краще все ж вести до дитячого стоматолога, адже він спеціалізується саме на цьому.

            Не думайте, що видалення молочного зуба виправить скупченість зубів в майбутньому 

Класичний сценарій (особливо для передніх різців): у дитини випадає верхній різець, а постійний зуб більше молочного, і йому нікуди рости. Поширена помилка батьків – видалення сусіднього зуба, щоб звільнити місце, щоб дорослий зуб виріс рівним. Насправді ж видалення молочного зуба ніколи не скоректує скупченість зубів. Тому, щоб уникнути зміщення зубного ряду, дайте всім молочним зубкам випасти у свій час, а дорослим – вирости самостійно. Якщо ж зубкам і далі не буде вистачати місця, зверніться до ортодонта.

                    Не думайте, що всі молочні зубки, які рекомендуються до видалення, проблемні 

Іноді проблемним може бути постійний зуб, який може розвиватися в неправильному положенні. Дантист визначить це, зробивши рентген, можливо, навіть за роки до того, як зуб почне різатися. Найчастіше через нестачу місця неправильно розвиваються верхні ікла – в даному випадку лікар може рекомендувати видалити молочний зуб раніше, щоб постійне ікло могло встати на своє місце. Таке своєчасне видалення молочного зуба може позбавити необхідності тривалого ортодонтичного лікування в більш дорослому віці. В даному випадку це необхідно, так як видалення навіть здорового дитячого зуба позбавить проблем з дорослими зубами в майбутньому.

 

Обережно: навушники! Дитячий слух особливо вразливий до надмірних звукових навантажень

Сьогодні вже типовою стала картина: молодий хлопець, або дівчина із навушниками у вухах. Звісно, в громадському транспорті, на прогулянці, на перерві між заняттями значно веселіше проходить час, якщо у вухах – улюблена музика. Юні меломани не розлучаються зі своїми плеєрами навіть в школі, та й по дому часом ходять, увіткнувши навушники в вуха. Але чи не шкодить така пристрасть?

Небезпечна мело-пристрасть

Американські вчені вже давно забили на сполох, коли лікарі почали діагностувати різке зниження слуху у молодих людей зі швидкістю, яка властива для людей у похилому віці. Постійні звукові навантаження, безперечно, відіграють тут чималу роль. У нас отоларингологи теж все частіше фіксують порушення слуху у дітей і причиною цього виявляється звичка часто слухати гучну музику через навушники. Рецепторні органи в юному віці є особливо вразливими, органи слуху дітей (підлітків) ще просто не готові до сприйняття надмірних звукових навантажень.

Навіть короткі навантаження зі звуковими одиницями в 80 децибелів вважаються шкідливими для слуху, а коли йдеться про тривале навантаження – то і навіть 70 децибелів можуть призвести до уражень слуху. Тож важливо не лише контролювати гучність у плеєрі, а й тривалість прослуховувань.

Перші тривожні ознаки

Що має насторожити тих, хто має звичку проводити багато часу із навушниками у вухах? Перший тривожний сигнал – поява так званого вушного шуму, коли у вухах, як кажуть в народі, дзвенить. Після цього, зазвичай, наступає поступове зниження слуху.

Які навушники найнебезпечніші?

Під час досліджень, що мали на меті встановити, які саме навушники є особливо небажаними для нашого здоров’я, виявилось: що менші навушники – то вище звуковий тиск (не залежно від гучності, яку ви встановили на плеєрі чи іншому пристрої). А от великі навушники, які повністю закривають вухо корпусом, не настільки шкідливі для нашого слуху. Використання навушників з функцією шумозаглушення допоможе вам встояти перед спокусою зробити музику голосніше.

Правила техніки безпеки

Отож, ви вже знаєте, які навушники найбільш потенційно небезпечні. Варто, також, підкреслити, що для збереження слуху та уникнення його погіршення, не варто прослуховувати музику у навушниках довше, ніж протягом години (на добу – не більше двох годин).

 

Причини виникнення інфекційних захворювань. Профілактика.

              Безпосередньою причиною розвитку інфекційного захворювання є впровадження патогенного мікроорганізму. Однак для розвитку захворювання цього недостатньо; ще необхідно, щоб організм людини був сприйнятливий до даної інфекції. Таким чином, інфекційна хвороба — це складний біологічний процес взаємодії патогенних мікробів з організмом людини. Коли в організм проникають патогенні мікроби, вони порушують сталість його внутрішнього середовища. При цьому в організмі відбуваються різні зміни. Він намагається знищити інфекційний початок механізмами, призначеними для захисту. Якщо порушення відносної сталості внутрішнього середовища настільки велике, що організм не може його відновити, виникає інфекційне захворювання.

Таким чином, виникнення інфекційного захворювання визначається наступними факторами: достатньою вірулентністю мікроба, надходженням достатньої кількості мікробів, їхнім проникненням в організм через найбільш сприятливі «вхідні ворота», станом організму, його сприйнятливістю до даного виду мікроорганізмів, несприятливими умовами навколишнього зовнішнього середовища (холод, висока температура, підвищена вологість і т.п.).

 

Яєчна дієта: 3 плани харчування для схуднення

Яєчна дієта набрала чимало популярності завдяки численним розповідям про те, як різні знаменитості швидко схудли, харчуючись переважно яйцями. Кажуть, з її допомогою можна скинути 5-10 кг за тиждень! Далі ми розповімо про те, що це за дієта, і про основні три її різновиди.

Основи яєчної дієти

Є кілька варіацій яєчної дієти – усі їх можна знайти в Інтернеті. Ми ж поговоримо про три найбільш популярні варіанти схуднення за допомогою яєць. Один з цих планів харчування взагалі не рекомендується нікому через жорстку нестачу в ньому поживних речовин – це екстремальна яєчна дієта, що включає в раціон тільки варені яйця і воду.

Традиційна яєчна дієта

Найбільш популярна версія яєчної дієти насправді включає не тільки харчування яйцями, проте вони є тут основним джерелом білка. Фактично, традиційна яєчна дієта – це варіація дієти Аткінса, в якій акцент робиться на обмеження споживання вуглеводів. Вибравши такий план харчування, ви повинні харчуватися в такий спосіб…

Два або більше яєць на сніданок з грейпфрутом, овочами з низьким вмістом вуглеводів або пісним білком. На обід – знову яйця або невелика порція пісного білка (наприклад, курки або риби). Вечеря повинна включати ще порцію яєць або маленьку порцію пісного білка – знову ж таки, курка або риба.

Салати і овочі з низьким вмістом вуглеводів можна включати в раціон за бажанням. Споживання фруктів необхідно обмежити однією-двома порціями на день. Вуглеводну їжу, таку як хліб, макарони і картоплю – строго виключити.

Яєчно-грейпфрутова дієта

Ще один різновид яєчної дієти – план харчування, що включає вживання половини грейпфрута з кожним прийомом їжі. Решта раціону залишається таким самим, як і в традиційній яєчній дієті.

 Екстремальна яєчна дієта

Найбільш екстремальна версія яєчної дієти передбачає план харчування, що складається тільки з варених круто яєць і води. При такому раціоні ви не просто швидко втомитеся від яєць, ваш організм може швидко виснажитися від нестачі поживних речовин. Також врахуйте, що в яйцях абсолютно відсутня клітковина, що може привести до порушення функціонування кишечника. Тому дана дієта протипоказана всім без винятку!

Раціон при яєчній дієті

Дотримуючись яєчної дієти, рекомендується їсти: яйця, пісний білок, овочі з низьким вмістом вуглеводів, грейпфрут, фрукти в обмеженій кількості, а також вживати тільки напої, що не містять калорій.

Орієнтовний план харчування при яєчній дієті

Сніданок: 2 варених яйця, ½ грейпфрута.

Обід: смажена курка без шкірки, зелений салат.

Вечеря: омлет з 2 яєць зі шпинатом і помідором.

Рекомендації щодо тренувань

Під час яєчної дієти тренування не обов’язкові, і більшість людей не можуть займатися спортом, дотримуючись такого плану харчування через нестачу калорій і низький вміст вуглеводів.